2016-09-30

Nytt samarbete med Försvarsförbundet

Vi ingår ett samarbete med Försvarsförbundet och är glada över förtroendet att få hjälpa deras medlemmar med rådgivning och avtalsskrivning. 

Så här kommenterar Eva Rundlöf, Kanslichef och 1:e ombudsman, samarbetet:

- Vi är glada över att vi, genom samarbetet med avtal24, kan ge dig som aktiv medlem samt pensionärsmedlem möjlighet att enkelt få juridisk rådgivning och skriva avtal. Det är något som vi tror att många har behov av, på ett eller annat sätt. Vår vision säger att vi genom vårt arbete ska medverka till bättre livskvalitet för medlemmarna och detta samarbete ser vi som en positiv och viktig del i det arbetet.

Samarbetet är resultatet av en motion vid årets förbundsmötet. En av våra medlemmar föreslog att vi skulle starta ett samarbete med ett företag som kunde erbjuda medlemmarna juridisk hjälp. Detta blev resultatet. Det känns jätteroligt att vi kunde ta motionen vidare och göra den till verklighet och i och med det också skapa mervärde för våra medlemmar.